Náplavka žije po celý rok

Celoroční provoz ve 20 nově opravených kobkách

Revitalizace pražských náplavek je jedna z největších investic hlavního města Prahy do veřejného prostoru za poslední desítky let. Od prvních impulsů k dokončení stavby trval tento proces 10 let. Nově opravené kobky dávají náplavkám tolik potřebné zázemí pro návštěvníky a prodlužují náplavkovou sezónu na celý rok. Celkem pro návštěvníky ožívá dvacet kobek na Rašínově i protějším Hořejším nábřeží, z toho jsou tři toalety, tři galerie, dvě dílny, tři ateliéry, v jedné je pobočka Městské knihovny, ve zbytku pak kavárny.

Unikátní architektonické a technologické řešení

Hlavní myšlenkou návrhu rekonstrukce kobek bylo co možná nejjednodušší a nejčistší propojení vnitřního a vnějšího prostoru. Vizuálně a výtvarně je nejviditelnější doplnění obloukové klenby šesti kobek na Rašínově nábřeží o velká kruhová okna, která fungují jako otáčivé pivotové dveře. Původně pracoval architekt Petr Janda se svislým a vodorovným překlopením, nakonec z finálního propracování vyplynula diagonální osa. Je snadnější pro otevírání a je nejbezpečnější. Technologicky je vybavení kobek řešeno na maximální současné úrovni: všechny kobky mají skrytý systém vnitřního řízení prostředí kombinující vzduchotechniku s rekuperací, podlahové topení a infrazářiče. To platí i pro kobky na Hořejším nábřeží.

Nejnáročnější částí rekonstrukce byla přeprava obřích skleněných čoček a jejich následná instalace. Jedná se o zcela atypické a jedinečné řešení – každá kobka má totiž jiný rozměr i tvar.

Eliptická konstrukce se skládá z pevného ocelového rámu a otočného ocelového křídla. Největší křídlo měří v průměru více než 5,4 metru, a váží přes 2 tuny. Původní autorský rukopis má i vnitřní vybavení kobek, jako jsou bary, kovové stěny nebo vchodové dveře na Hořejším i Rašínově nábřeží. Součástí rekonstrukčních prací bylo také vybudování účinných protipovodňových opatření, která by v případně povodní měla zabránit jejich poškození.

„Věnuji se náplavkám již od roku 2009. Fáze, ve které se nyní nacházíme, by se s nadsázkou dala nazvat mírnou „devitalizací“ a návratem ke kulturním kořenům náplavky, rozprostírající těžiště života náplavek do celodenního a celoročního programu věnujícího se nejen občerstvení. Velkým očekáváním a doufáme, že také budoucí satisfakcí, je pro nás zároveň rozšíření zájmu na nově rekonstruované smíchovské Hořejší nábřeží,“ popisuje architekt Petr Janda.

JAK TO FUNGUJE

Otevírání šesti kulatých oken řídí čidla a motor. Každé dveře jsou vybaveny pěti čidly tak, aby se rychle otevíraly i zavíraly a bránily kolizím s návštěvníky. Šikmá osa po otevření umožňuje dosáhnout dostatečného vstupního prostoru pro kočárky i invalidní vozíky. Dveře mají několik poloh, ve kterých mohou být zafixované, nebo fungují jako automaticky otevíratelné dveře. Vytápění kobek zajišťuje kotel a podlahové topení.

Zejména v zimě lze využít infrazářiče, které zajistí komfort při otevírání dveří. V kobkách je i unikátně řešená vzduchotechnika, která v zimě pomáhá prostor ohřát a v létě ochladit. Zároveň prostory dveří u všech kobek nejsou 100% izolované od okolí, zejména proto, že je třeba zajistit větrání a ochranu před vlhkostí. Kobky jsou totiž ze tří stran v podzemí, a tedy samozřejmě z vnější strany neizolované. Provozní náklady na vytápění a energie by však neměly překročit běžný standard.

Kobky na Rašínově nábřeží

5

LAb

Zero waste bistro na Pražské náplavce. Platforma pro diskuzi o udržitelném rozvoji napříč společenskými sférami.

6

Bar náplavka

Bar a kavárna a místo pro setkání s pražskými kulturními akcemi.

7

Bajkazyl

Jedni z průkopníků oživení náplavek se vracejí s novým konceptem baru a samozřejmě se službami pro městské cyklisty.

9

Pražská paroplavební společnost

Trocha vltavské historie, něco k pražské paroplavbě a lehké občerstvení.

10

(A)void Gallery

Avoid objevil pro kulturní akce náplavku již v roce 2009. Galerie se vrací i s programem výstav a akcí.

11

(A)void Bar

Avoid objevil pro kulturní akce náplavku již v roce 2009. Galerie se vrací i s programem výstav a akcí.

Kobky na Hořejším nábřeží

1

U JEDNOHO STOLU

Kreativní dílna a bar s výhledem na řeku. Autentické kurzy, kreativní workshopy a netradiční eventy. U nás můžete zkusit to, co jste nikdy nedělali.

8

Ko8ka

Vinný bar na smíchovské náplavce s ambici stát se nejlepším v Praze :). 120+ druhů vín, domácí tapas, řemeslný pivovar Lobeč, velký výběr ginu, kulturní program, výstavy, přednášky a rozhovory, akustická hudební produkce (basking), gourmet akce napříč světovou kuchyní, párování s vínem, ochutnávky a sommelier kurzy, láska a pochopení, Haribo medvídci, Geo fishing s naším magnetem, možnost projížďky na spřáteleném motorovém člunu, občasná duha a večerní červánky, kouzelné sezení i vevnitř a 3 nejhezčí milovníci vína na jednom místě.

9

9íTKA - zážitkový bar s galerií

9íTKA Vám celoročně nabízí příjemné posezení se skvělými drinky, galerii a prostor pro společenské a kulturní akce

10

Dílna

Vyrobíte, opravíte, vyměníte, vypijete, VÍTEJTE V DÍLNĚ. Koncept share & repair café opět na scéně.

12

Meeting point, hospoda a zázemí pro život na náplavce.

13

HOAX PUB

Zašívárna pro kreativce, ale i místo pro obchodní schůzky. Bar s venkovní zahrádkou s výhledem na Vyšehrad i Vltavu včetně zvědavého hejna labutí. Kobka číslo 13/14 na správné straně náplavky. Na té Smíchovské.

14

HOAX PUB

Zašívárna pro kreativce, ale i místo pro obchodní schůzky. Bar s venkovní zahrádkou s výhledem na Vyšehrad i Vltavu včetně zvědavého hejna labutí. Kobka číslo 13/14 na správné straně náplavky. Na té Smíchovské.

15

Cocktail and coffee - designový prostor na břehu Vltavy, ideální pro pořádání oslav, koncertů a výstav.

16

DOK 16 – Sousedská dílna knihovny

Městská knihovna v Praze otvírá svou unikátní pobočku se stroji a literaturou pro kutily.

17

Komunitní kobka

Prostor pro vaše neziskové, sousedské a rodinné akce.

KOMUNITNÍ KOBKA

Komunitní kobka je prostor pro nekomerční aktivity. Využít ji mohou organizace i jednotlivci k pořádání menších akcí a jako místo pro setkání. Komunitní kobku č. 17 provozuje společnost TRADE CENTRE PRAHA, a.s., provozovatel a správce pražských náplavek. Již brzy bude zde na webu www.prazskenaplavky.cz jednoduchý formulář k vyplnění žádosti o pořádání akce. Na pravidelné spolupráci a organizací akcí po dva dny v týdnu se bude podílet také městská část Praha 5. Pronájem komunitní kobky je bezplatný, při pořádání akcí je ale třeba uhradit náklady spojené s provozováním.

Dny otevřených kobek (23. - 24. 10.)

Nestihli jste akci na náplavce, která představila nově zrekonstruované kobky? Díky nim bude žít náplavka i v zimě! #naplavkazije

Prohlédnout celé album