Náplavka žije po celý rok

Celoroční provoz ve 20 nově opravených kobkách

Revitalizace pražských náplavek je jedna z největších investic hlavního města Prahy do veřejného prostoru za poslední desítky let. Od prvních impulsů k dokončení stavby trval tento proces 10 let. Nově opravené kobky dávají náplavkám tolik potřebné zázemí pro návštěvníky a prodlužují náplavkovou sezónu na celý rok. Celkem pro návštěvníky ožívá dvacet kobek na Rašínově i protějším Hořejším nábřeží, z toho jsou tři toalety, tři galerie, dvě dílny, tři ateliéry, v jedné je pobočka Městské knihovny, ve zbytku pak kavárny.

Unikátní architektonické a technologické řešení

Hlavní myšlenkou návrhu rekonstrukce kobek bylo co možná nejjednodušší a nejčistší propojení vnitřního a vnějšího prostoru. Vizuálně a výtvarně je nejviditelnější doplnění obloukové klenby šesti kobek na Rašínově nábřeží o velká kruhová okna, která fungují jako otáčivé pivotové dveře. Původně pracoval architekt Petr Janda se svislým a vodorovným překlopením, nakonec z finálního propracování vyplynula diagonální osa. Je snadnější pro otevírání a je nejbezpečnější. Technologicky je vybavení kobek řešeno na maximální současné úrovni: všechny kobky mají skrytý systém vnitřního řízení prostředí kombinující vzduchotechniku s rekuperací, podlahové topení a infrazářiče. To platí i pro kobky na Hořejším nábřeží.

Nejnáročnější částí rekonstrukce byla přeprava obřích skleněných čoček a jejich následná instalace. Jedná se o zcela atypické a jedinečné řešení – každá kobka má totiž jiný rozměr i tvar.

Eliptická konstrukce se skládá z pevného ocelového rámu a otočného ocelového křídla. Největší křídlo měří v průměru více než 5,4 metru, a váží přes 2 tuny. Původní autorský rukopis má i vnitřní vybavení kobek, jako jsou bary, kovové stěny nebo vchodové dveře na Hořejším i Rašínově nábřeží. Součástí rekonstrukčních prací bylo také vybudování účinných protipovodňových opatření, která by v případně povodní měla zabránit jejich poškození.

„Věnuji se náplavkám již od roku 2009. Fáze, ve které se nyní nacházíme, by se s nadsázkou dala nazvat mírnou „devitalizací“ a návratem ke kulturním kořenům náplavky, rozprostírající těžiště života náplavek do celodenního a celoročního programu věnujícího se nejen občerstvení. Velkým očekáváním a doufáme, že také budoucí satisfakcí, je pro nás zároveň rozšíření zájmu na nově rekonstruované smíchovské Hořejší nábřeží,“ popisuje architekt Petr Janda.

JAK TO FUNGUJE

Otevírání šesti kulatých oken řídí čidla a motor. Každé dveře jsou vybaveny pěti čidly tak, aby se rychle otevíraly i zavíraly a bránily kolizím s návštěvníky. Šikmá osa po otevření umožňuje dosáhnout dostatečného vstupního prostoru pro kočárky i invalidní vozíky. Dveře mají několik poloh, ve kterých mohou být zafixované, nebo fungují jako automaticky otevíratelné dveře. Vytápění kobek zajišťuje kotel a podlahové topení.

Zejména v zimě lze využít infrazářiče, které zajistí komfort při otevírání dveří. V kobkách je i unikátně řešená vzduchotechnika, která v zimě pomáhá prostor ohřát a v létě ochladit. Zároveň prostory dveří u všech kobek nejsou 100% izolované od okolí, zejména proto, že je třeba zajistit větrání a ochranu před vlhkostí. Kobky jsou totiž ze tří stran v podzemí, a tedy samozřejmě z vnější strany neizolované. Provozní náklady na vytápění a energie by však neměly překročit běžný standard.

MAPA ke stažení

Stáhněte si mapku, která vám pomůže najít kobky, přístupy pro kočárky, stanice metra, přístupy pro pěší, zastávky tramvají nebo přívozy.

STÁHNOUT MAPU

LETÁK ke stažení

Chcete mít informace o nových kobkách? Stáhněte si leták náplavek, který vás seznámí nejen s provozovateli nově zrekonstruovaných kobek, ale i s pravidly, funkcemi a samotným provozem. Součástí letáku je i mapka.

STÁHNOUT leták

Kobky na Rašínově nábřeží

5

LAb

Zero waste bistro na Pražské náplavce. Platforma pro diskuzi o udržitelném rozvoji napříč společenskými sférami.

6

Bar náplavka

Bar a kavárna a místo pro setkání s pražskými kulturními akcemi.

7

Bajkazyl

Jedni z průkopníků oživení náplavek se vracejí s novým konceptem baru a samozřejmě se službami pro městské cyklisty.

9

Pražská paroplavební společnost

Trocha vltavské historie, něco k pražské paroplavbě a lehké občerstvení.

10

(A)void Gallery

Avoid objevil pro kulturní akce náplavku již v roce 2009. Galerie se vrací i s programem výstav a akcí.

11

(A)void Bar

Avoid objevil pro kulturní akce náplavku již v roce 2009. Galerie se vrací i s programem výstav a akcí.

KOBKY NA Hořejším nábřeží

8

Útulna u vody

Káva a vdolky na cibulákovém nádobí a autentické produkty.

9

Beton klub

Ateliér pro současné umění a architekturu s občerstvením.

10

Dílna

Vyrobíte, opravíte, vyměníte, vypijete, VÍTEJTE V DÍLNĚ. Koncept share & repair café opět na scéně.

12

Meeting point, hospoda a zázemí pro život na náplavce.

13

Nábřeží

První kobky, které ožily na Hořejším nábřeží už před rokem 2009, hostily řadu výstav, akcí nebo letních projekcí. Vrací se zpátky.

14

Nábřeží

První kobky, které ožily na Hořejším nábřeží už před rokem 2009, hostily řadu výstav, akcí nebo letních projekcí. Vrací se zpátky.

15

Prostor pro akce, koncerty, výstavy a bar.

16

DOK 16 – Sousedská dílna knihovny

Městská knihovna v Praze otvírá svou unikátní pobočku se stroji a literaturou pro kutily.

17

Komunitní kobka

Prostor pro vaše neziskové, sousedské a rodinné akce.

KOMUNITNÍ KOBKA

Komunitní kobka je prostor pro nekomerční aktivity. Využít ji mohou organizace i jednotlivci k pořádání menších akcí a jako místo pro setkání. Komunitní kobku č. 17 provozuje společnost TRADE CENTRE PRAHA, a.s., provozovatel a správce pražských náplavek. Již brzy bude zde na webu www.prazskenaplavky.cz jednoduchý formulář k vyplnění žádosti o pořádání akce. Na pravidelné spolupráci a organizací akcí po dva dny v týdnu se bude podílet také městská část Praha 5. Pronájem komunitní kobky je bezplatný, při pořádání akcí je ale třeba uhradit náklady spojené s provozováním.

Dny otevřených kobek (23. - 24. 10.)

Nestihli jste akci na náplavce, která představila nově zrekonstruované kobky? Díky nim bude žít náplavka i v zimě! #naplavkazije

Prohlédnout celé album