MAGORKY, aneb druhé čarodejnice

25.9.
16.00 - 22.00
Hořejší nábřeží

Popis události

Zahajujeme novou tradici! Každoroční slavnosti narození Ivana Martina Jirouse! 

25.9.2020 v 16:00 se sejdeme na lodi Cargo Gallery a na přilehlé náplavce a společně zavzpomínáme na našeho oblíbeného Magora.

 

Před nějakou dobou Ondřej Kobza oslovil řadu lidí s otázkou zhruba tohoto znění: "Je nějaká událost, osobnost nebo výročí, z něhož by mohla vzejít nová tradice?"

23. 9. je den podzimní rovnodennosti, kdy se narodili Josef Váchal, František Kupka, Jaroslav Seifert a zemřel Sigmund Freud. A také se ten den narodil Ivan Martin Jirous.

Básník, kunsthistorik a filosof undergroudu, vězeň svědomí a legenda. Apoštol svobody a člověk (s čestnou výjimkou chlastu) naprosto nezávislý.

Co kdyby se třetí zářiový pátek každý rok pořádaly (neorganizované) oslavy svobody, poezie, protestu, svědomí, nekonformismu... ohně, happeningy, koncerty, ožíračky, čtení, performance...
v městech i na samotách, v městečkách i na poutních místech, kdekoli v zahraničí i místních hradech, hospodách a pajzlech, na mostech i pod mosty, ale i doma... v srdcích.

A to by byly MAGORKY!

Oslavy toho, co pro nás Magor symbolizoval: Nekompromisní svobodu, nekomformnost, odvahu a pohled intelektuála a básníka, spojujícího kolem sebe lidi v sebeobraně proti moci, lži a manipulaci. Byly by to bakchanálie čistého svědomí, bylo by to rozloučení s létem a vytváření společenstev, která budou schopna čelit zimě – jak fakticky, tak metaforicky. Ještě se to může hodit...

 Měla by to být inspirace pro lidi tvořivé, maják pro svobodomyslné a manifest lidí s kuráží.
 Mělo by to být absolutně decentralizované, ale přitom navazující nové vztahy a souvislosti, měla by to být oáza i hráz, veselá slavnost i zjevná demonstrace.

 Mělo by to mít duchovní základ i otevřenost k bujarosti.

Spolu s Ondřejem Kobzou, Danem Adamem a každým, kdo se k nám bude chtít kdekoli v pátek 25. září přidat a šířit tuto zprávu všemi dostupnými cestami, nabízíme NULTÝ ROK MAGOREK!

Příští rok to bude deset let od Magorovy smrti a to uděláme první ročník, kam zaneseme i vaše nápady a zkušenosti. Buďte akční a tvůrčí, bud‘te odvážní a svobodomyslní.

 

ZÁKLADNÍ INSPIRAČNÍ MANUÁL PRO TENTO ROK:

Udělejte oheň a přineste něco na upečení.
Udělejte symbolickou hospodu venku, nejlépe pod mostem, na mostě, na nádraží, v parku, nebo alespoň na dvoře…  Stůl, ubrus a psací stroj, přineste si sklenice a pití...
Udělejte libovolně veliký bazar knížek. Vezměte knihu nebo batoh knih, které rozdáte nebo vyměníte.
Napněte prádelní šňůry a navěste na ně fotografie, obrázky, malby, vzkazy nebo básně.
Zorganizujte jam session nebo libovolnou hudební produkci, nejlépe živou.
Zapalte svíčky na podporu vězňů svědomí.
Sdílejte fotky ze svých MAGOREK a posílejte nám náměty pro inspiraci, jak Magorky vylepšit
a udělat z nich tradici, založte si sbírku peněz na mejdan příští rok, zorganizujte petici...

Váš Jan Hřebejk

Pořadatel

Cargo Gallery

Podobné události