Paměť národa: vraky aut a příběhy z Ukrajiny

3.3. - 30.4.
12.00 - 12.00
Hořejší nábřeží

Popis události

Při procházce Prahou také můžete na náplavce na smíchovské straně Vltavy vidět vraky, které byly přivezeny z Ukrajiny a které jsou mementem toho, jak je svoboda křehká věc. Zničená auta na Hořejším nábřeží jsou doplněna o příběhy těch, kteří je vlastnili a kterým válka převrátila život naruby. Najít je tam můžete minimálně do 30. 4.

 

 

 

 

Sbírka Paměti národa zpřístupňuje veřejnosti tisíce vzpomínek československých hrdinů 20. století  –⁠⁠⁠ od roku 2001 redaktoři natáčí svědectví válečných veteránů z 2. světové války, bývalých politických vězňů, disidentů a mnoha dalších. Dokumentaristická iniciativa se rozšířila do mnoha zemí, redaktoři PN tak působí také na Kubě, v Bělorusku, v Barmě. V roce 2018 založila svoji pobočku i na Ukrajině, kde dva dny před vypuknutím války spustila finanční sbírku na pomoc jejím obráncům. 

 

Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z Irpině, Buči a Hostomelu vystavené ukazují tragédii války a nelidské zločiny, kterých se dopouštějí ruští vojáci na Ukrajině.  „Kolem spálených a rozstřílených aut jsme rozmístili panely, na kterých si přečtete příběh rodiny, která auto vlastnila. Každý vystavený vrak má dotykový ovladač, kterým spustíte audio příběh z Ukrajiny. Jedná se o dramatické osudy lidí, kterým se takřka zázrakem podařilo dostat se z ruského obklíčení. Jejich domy a auta byla však zdemolována ruskými okupanty,” popisuje výstavu Kristýna Bardová tisková mluvčí organizace Post Bellum, která Festival Paměti národa organizuje. 

 

„Tisíce rodin v Buči, Hostomelu, Irpini, žily svůj poklidný běžný život. A ze dne na den se všechno změnilo. Lidé přišli o dům, vybavení, doklady, mnohdy na poslední chvíli si zachránili životy. A my známe příběhy čtyř z nich. Moc si přeji, aby tato putovní výstava o Ukrajině, o tomto obrovském ruském bezpráví a zločinech, ukazující na těchto zdemolovaných autech zparchantělost války, zasáhla tisíce spoluobčanů a udrží vůli Čechů pomáhat a stát na straně přepadené Ukrajiny,” říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, zakladatel Paměti národa.

Pořadatel

Post Bellum, z. ú.

Podobné události

Dvořákovo nábřeží

Soutěžní kvíz

Dvořákovo nábřeží

Soutěžní kvíz

Dvořákovo nábřeží

Prohlídka pivovaru pro seniory

Dvořákovo nábřeží

Soutěžní kvíz

Dvořákovo nábřeží

Soutěžní kvíz

Dvořákovo nábřeží

Soutěžní kvíz

Dvořákovo nábřeží

Soutěžní kvíz

Dvořákovo nábřeží

Soutěžní kvíz